DRON SİGORTALARI

 

 

 

Çağsu Erseymen

UAV Pilot

Dron Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Dron sigortası, Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası ve Gövde Sigortası olarak ikiye ayrılmaktadır.

Mali Mesuliyet Sigortası; 500 g üzeri ticari amaçla kullanılan dronlar ile yapılan uçuşlarda üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarının teminat altına alınmasını amaçlar. Bunu araçlarımızdaki trafik sigortasına benzetebilir. Yani zorunlu bir sigortadır.

MaviKanatlar Sigorta, MaviKanatlar Teknoloji ürünü olan SeyirDefteri yazılımını kullanan tüm müşterilerine Üçüncü Taraf Mali Mesuliyet sigortasında %20 indirim sunar. SeyirDefteri, insansız hava aracı operasyon yönetim yazılımı olup operasyonlarınızı uçtan uca yönetmenizde size yardımcı olur.

Dron Gövde Sigortası ise otomobiller için geçerli olan kasko sigortasına benzetilebilir. Örneğin; dronunuzun çalınması veya kaza kırım yaşaması gibi durumları teminat altına alır. Zorunlu bir sigorta değildir.

Hangi Dronlar İçin Mali Mesuliyet Sigortası Zorunludur?

  • 25 kg üzeri olan tüm dronlar için ve ağırlığına bakılmaksızın ticari faaliyet gerçekleştiren dronlar için Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası yaptırılmalıdır.
  • Seri üretimi olmayan yasal zorunluluk gereği tescil uçuşunu yapmakla yükümlü dronların, AR-GE Uçuşları için Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası yaptırılmalıdır.

MaviKanatlar Sigorta şirketinin Dron Sigortalarında Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

  • MaviKanatlar Sigorta, Anadolu Sigorta iş birliğiyle, seri üretimi olmayan yasal zorunluluk gereği tescil uçuşunu yapmakla yükümlü dronların AR-GE Uçuşlarını sigorta kapsamına almıştır.
  • MaviKanatlar Sigorta, Anadolu Sigorta iş birliğiyle; yalnızca ticari pilot ehliyeti olan kişi veya firmaların faydalanabildiği Dron Sigortalarını, Sportif/Amatör pilotların da faydalanabilmesi için sigorta kapsamına almıştır.
  • MaviKanatlar Sigorta, Anadolu Sigorta iş birliğiyle, dron pilot eğitimi veren kurumların uçuş eğitimleri sırasında kullandığı eğitim dronlarını sigorta kapsamına almıştır.